Найкращим розв’язувачем шахових композицій у змаганні міжнарод-ного рівня став полтавчанин Валерій Копил.
З 26 червня по 7 липня у місті Полтаві відбулися міжнародні шахові турніри, приурочені до 300-річчя Полтавської битви. Такі масові шахові змагання у Полтаві проводилися вперше. Завдяки підтримці та сприянні голови Полтавської облдержадміністрації В. Асадчева всі турніри вдалося організувати на найвищому рівні. Бажаючі мали можливість спостерігати за грою в Інтернеті з будь-якого місця. Така можливість стала реальністю завдяки новітнім спеціально обладнаним шаховим дошкам.
Учасники трьох турнірів боролися за право називатися найсильнішим у цьому виді спорту. Турнір-А – з нормою міжнародного гросмейстера; турнір-Б – з обрахуванням міжнародного і національного рейтингів (переможці – Максим Поляков, Леонід Старожилов та Роман Козел – відповідно 1, 2 та 3 місця); турнір-В – з обрахуванням національного рейтингу (переможці – Володимир Фенько, Дмитро Штанько, Микола Півень).
Не менш цікавим та напруженим видався турнір з розв’язування шахових композицій, учасниками якого стали представники з Білорусії, Росії, Литви та України. Завдання для учасників складав міжнародний суддя, багаторазовий чемпіон Європи та світу з розв’язування шахових композицій, поляк Петро Мурдзя. Асистентом був Олег Городиський. Серед відомих імен, які брали участь у турнірі, варто назвати білоруса Олександра Булавку, українця Валерія Копила та команду з Волгограда на чолі з Володимиром Липовським.
Несподіванкою для всіх стало тривале лідерство у змаганнях шістнадцятирічного полтавчанина Романа Євстєгнєєва. Юнак майже до останнього не втрачав переваги над суперни-ками і тільки наприкінці змагань поступився першим місцем Валерію Копилу, зайнявши другу позицію. Третє місце виборов росіянин Євген Фомічов.
Для багатьох учасників завдання міжнародного судді і дійсного чемпіона світу з розв’язування шахових ком-позицій Петра Мурдзі, здалися занадто складними. Тому, коментуючи цю ситуацію арбітр пояснив: «На мій погляд я підготував не дуже тяжкі задачі, хоча й не зовсім прості. У мене є певний досвід у подібних змаганнях, тому можу сказати, що мені доводилося розв’язувати набагато складніші шахові задачі. Серед учасників є декілька дуже сильних розв’язувачів, тому щоб їм не було занадто легко і були завдання підвищеної складності”.
Не оминули ми увагою і переможця Валерія Копила. - Валерію Володимировичу, як воно бути кращим з кращих розв’язувачів? - Завжди приємно бути кращим. Думаю, що мені допомагала удача. - Бажаю, щоб фортуна і надалі підтримувала Вас. Але скажіть, чи для Вас також завдання у цьому змаганні були надскладними? - Завдання готував дійсний чемпіон світу та Європи, тренер команди Польської республіки – Петро Мурдзя. Тому запропо-новані завдання були дійсно дуже тяжкими. Арбітр переслідував таку мету – дати тяжкі завдання, щоб добре нас потренувати та випробувати. - Що у змаганні для Вас було найтяжчим? - Найгірше я виступив в етюдах, для мене вони і були найтяжчими. А у своїх коронних жан-рах – двоходівках та коопера-тивках – справився найкраще за всіх. Відповідно це і допомогло мені обігнати суперників та завоювати перше місце.
У свою чергу організатори та учасники змагань висловлювали сподівання на започаткування традиції щорічних шахових турнірів у Полтаві, на збільшення у подальшому кваліфікованих шахістів та залучення до змагань якомога більшої кількості учасників з різних країн. Надія СЕНЧИЛО. Фото автора.