Незважаючи на те, що живемо ми вже у третьому тисячолітті, а основним засобом планування сім’ї й надалі залишається аборт. Медики застерігають про його негативний вплив на організм жінки та можливі вкрай небажані наслідки. Адже аборт – це опе-рація всліпу і величезний стрес для організму. Сьогодні існує широкий вибір різних контрацеп-тивних засобів, що дозволяють уникнути аборту. Але далеко не завжди, навіть „просунуті” молоді люди, володіють інформацією про них. Контрацепція - від ла-тинського contra (проти) і [con]ceptio (зачаття). Контра-цептивні (або протизаплідні) засоби - це засоби, що попе-реджають вагітність. Вони повинні не завдавати шкоди організмові, бути простими та доступними у використанні, мати високий ступінь захисту. Сучасні методи і засоби контрацепції можна розділити на сім груп: природні, переривання статевого акту, бар’єрні (презервативи, ковпачки, гупки), внутріматкові спіралі, гормональна контрацепція, доб-ровільна стерилізація, імуно-контрацепція тощо.
Сьогодні до найефективніших методів планування сім’ї належать гормональні таблетки та презервативи. Встановлено, що гормональні контрацептиви мають позитивний вплив на здоров’я жінки: нормалізується менструальний цикл, зареєстрований лікувальний ефект при вугрових висипах. Дослідження, які були проведені у США (Центром по вивченню раку) показали, що гормональні контрацептиви навіть перешкоджають виникненню доброякісних утворень молочних залоз. Гормональні контрацеп-тиви – це синтетичні аналоги при-родних жіночих гормонів. Згущуючи слиз, вони перешкоджають про-никненню сперматозоїдів до яйцеклітини. Такий препарат потрібно приймати систематично, щодня і приблизно у однаковий час. Звісно, існують і протипо-казання, тому, щоб правильно підібрати такий засіб, потрібно обов’язково порадитися з ліка-рем. Також слід пам’ятати, що гор-мональні контрацептиви не захи-щають від венеричних хвороб та СНІДу.
Тому, якщо немає стовід-соткової впевненості у партнері, краще перестрахуватися і використовувати ще й презер-ватив. Гормональні таблетки іноді викликають неприємні наслідки: відсутність менструацій, нудоту, депресію, зміну маси тіла тощо. Але при грамотному підборі такого засобу побічні ефекти можуть бути зведені до нуля. У багатьох розвинених країнах світу рішення про вибір контра-цептивного засобу приймає фахівець з плануванню сім’ї. Жінкам чи сімейним парам пропонують альтернативу вибору кількох контрацептивних засобів, докладно інформуючи про кожен, при цьому право вибору залишається за самим пацієнтом. Підготувала Надія Сенчило.