Четвер, 18.10.2018, 00:16

Світ молоді

Інтернет-видання для школярів, студентів та молоді, яка хоче знати все!

Меню сайту
Реклама
Наше опитування
Що вас найбільше радує з приходом весни?
Всего ответов: 684
Міні-чат
300
Реклама
Коментарі
01.04.2016

ДІВЧИНА-ЗАГАДКА

приветик

12.09.2015

ДІВЧИНА-ЗАГАДКА

прівет

04.05.2015

УКРАЇНСЬКИЙ СОННИК

менi приснилось лелека i чорна лебiдь що це буде

21.04.2015

ПИРЯТИНСЬКИЙ ПЕЙСМЕЙКЕР НА 4 ГОДИНИ

Дуже приємно читати про земляків такі гарні новини. Так тримати, Ярославе!

01.04.2015

ДОБРОВОЛЕЦЬ З ПИРЯТИНА: У ВІЙСЬКОВІЙ ЧАСТИНІ МЕНІ СПОКІЙНІШЕ, АНІЖ У ТЕПЛІЙ ХАТІ

Ми дякуємо таким чоловікам як Сергій Ящук. Нехай Бог береже їх, а ми будемо молитися за те, щоб вони повернулися до своїх домівок живими і неушкоджени...

Реклама
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Каталог статей

Головна » Статті » Головні істини » Головні істини

Заповіді 104-річного карпатського мудреця Андрія Ворона (2)
(продовження)

ЧЕРЕЗ ПОЛЕ СМИРЕННЕ ПРИЙДЕШ ДО ТИХОЇ ВОДИ
Дослухайся свого серця — і тобі відкриється те, для чого тебе «покликано», в чому міра твого призначення. Може, ти прислужишся одній людині, може, — світові, а може, — Богу.
Виховуй волю розуму і спокій душі. Це — щастя.
Те, що тобі належне, само дасться. Лише навчися смиренно чекати. Те, що тобі не належить мати, і чекати не слід. Нехай душа буде легкою.
Не вір у забобони, не переймайся звіздарством, не вдавайся до ворожби. Тримай душу і серце в чистоті. Мене теж, бувало, називали знахарем, але то від незнання, маловірства, від очікування чуда. Найбільші чудеса — Божі дари.
Коли прикро на душі, треба багато ходити. Краще полем, лісом, над водою. Вода понесе твою журу. Але пам’ятай: найкращий лік для тіла і душі — піст, молитва і корисна робота для рук.
Розпочинай і завершуй день з подяки. А перед відходом до сну довірливо вручай Господу свою душу до нового дня.
Приймай радощі і знегоди з подякою. Все це милість Божа. Навіть випробовування. Бог ніколи не посилає більше, ніж ми можемо знести. Що більші випробовування, то більше від тебе хочуть. Через поле смиренне прийдеш до тихої води. Благодать буде найвищою тобі заслугою.
У тиху годину сідай у самоті і споглядай світ природи, намагаючись розчинитися в ньому. І серце наллється спокоєм.
Кожна ранкова зоря для мене є ніби новим життям. Прагну, щоб кожен день залишив по собі любовно зроблене діло, набуте знання, якесь добре зусилля над собою. Так за роки, десятиліття я перекраяв себе заново, зародив у собі нову людину. Хоча замолоду не було гріха, який би мене не обтяжував.
Нині я раджу тим, хто курить, п’є, гуляє, лихословить, вдається до грошових ігор, — не впадайте у відчай! Досить викорінити один порок, а інші три самі зникнуть. Лише прислухайтесь до своєї душі. Усі добрі закони записані там.
КАМІНЬ, ЩО КОТИТЬСЯ, МОХОМ НЕ ПОРОСТАЄ
Не нарікай на нужду, нещастя і невдачі. Це твої найкращі вчителі. Я помічав, що в таборах, де було голодно і холодно, молитовні люди чулися здоровими і міцними духом.
Будьте, як вода. Нема перепон — вона тече. Гребля — вона зупинилася. Прорвалася гребля — знову потече. У круглому посуді вона кругла, у чотиригранному — чотиригранна. Тому вона й найсильніша. І дерево живе доти, доки гнеться. Будь і ти гнучким і м’яким. І тілом, і душею.
Приймай усе, що випадає тобі на долю, як хворі приймають ліки. Уздоровлення тіла — ось смисл цих ліків. Приймай смиренно все, що з тобою стається, навіть найгірше, бо смислом гірких прикростей є духовне здоров’я і цілісність життя.
Більше рухайся. Камінь, що котиться, мохом не поростає. Клопоти нас тримають на землі. Не ухиляйся від них, але й не дай їм панувати над тобою. Ніколи не бійся починати і вивчати нового діла — і обновишся сам. Але рухайся — із смислом.
Ми дивуємося, чому так легко плаває риба у товщі води... Чому так легко літає, майже не махаючи крильми, птах у повітрі... Чому такий спритний кріт у твердій землі... Тому що вони знають свій ритм — чергування сили і спокою. Усе життя цьому треба вчитися й нам, усвідомлено вслухаючись у кожну клітинку — чого вона хоче. А найкраще це робити при ходінні пішки. Навчишся володіти своїм ритмом — і будеш, як риба у воді, як птиця в небі. І все задумане здійсниться, а життя буде легким.
Відвідуй церкву, допомагай людям, провідуй знайомих, не забувай про родичів, мандруй пішки околицями, читай щодня мудрі книги, сам записуй думки... Як ревний чернець завжди перебуває в молитовному стані, так і ти перебувай у стані пізнання.
Я ніколи не був на курорті, жодну неділю не пролежав. Мій відпочинок — це зміна занять. Нерви відпочивають, коли трудяться руки. Тіло відновлює сили, коли працює голова.
Мене питають молоді: «Діду, не набридло вам стільки жити?» — «Ні, це не моя жура. Але мені однаково, чи проживу я 100 днів, чи 100 років. Я однаково проживу їх у тихій радості, вгадуючи кожної хвилини, що від мене чекає Бог. Я дивлюся на світ Його очима, Його вухами слухаю».
ТУТ МІЙ СКАРБ, ТУТ МОЄ СЕРЦЕ
Будь прив’язаний до тої землі, де прийшов на світ. Де вродився, там знадобився. Бадилина там найліпше росте, де впала насінина. Так і людина. Небесам було завгодно, щоб на цьому місці і в цей час з одної насінини батькової ти народився. Тому ти не сирота і не нікчема на цьому світі, а обраний. Бог дав нам через свого Сина усе.
Не забувай, що в тобі росте велике дерево роду. Хребет духу твого народу. Проникай внутрішнім зором у його коріння і піднімайся з живими соками вгору і вгору... Поминай померлих і загиблих родичів і близьких, просячи для них блаженного спокою і прощення гріхів, яких вони допустилися на цьому світі. І вони допоможуть тобі звідти.
Добре, якщо маєш дяку і маєш за що мандрувати. А якщо не виходить — нічого не втратиш. Усі світи можна в собі побачити, усі знання можна відкрити в собі. Схимник у темній печері пізнає мудрість світу. Заглядай у себе, як до криниці. З уважним спокоєм і чистими думками. І втамуєш душевну спрагу.
Добре, якщо там, де живеш, є простір. І око не чіпляється за огорожі, хліви та інше. Огорожею мають бути дерева, кущі або поперечні жердини. Вона має дихати, не замикати тебе. Такі оселі вибирали наші предки. Якщо цього немає, частіше виходь на околиці, в просторову природу. Щоб око і душа відпочивали.
Про таких, як я, колись казали «світовий чоловік». Багато земель я сходив, на п’яти морях бував, жив у теплих і в холодних краях, але милішого за Закарпаття не бачив. Недарма його назвали Срібним. Срібло — метал чистоти, здоров’я і мудрості. Тому й оселився я тут на старості поблизу Мукачевого. Тут мій скарб — сад, маленька винниця, криниця, майстерня і шафа з книгами. І тут моє серце.
ВІДКРИЙ СЕРЦЕ ДУХОВІ
Не проси мале. Проси велике. І матимеш понад мале.
Не хитруй з усього мати користь, а опікуйся, щоб самому бути корисним. Лоза, що не родить, скоро всихає.
Не будь зубоскалом і пересмішником, але будь веселим. Бог любить радісних вірників.
Зусилля тіла мають бути продуктивними. Тоді природа дасть тобі силу. Завзяті спортсмени зазвичай силу розгублюють, бо зусилля тіла їх марні, енергія пуста. А люди, що працюють у полі, в лісі, на будові, здебільшого міцні до старості.
Почату справу завжди завершуй, хоч і не буде з того очікуваної подяки. Хто має волю, той має долю.
На все май свій погляд, свою думку. На всі запитання відповідай «так» або «ні».
Завжди йди вперед. Пам’ятай, що ти повсякчас у дорозі.
У всьому новому, навіть у біді, шукай щось корисне і повчальне для себе. І знайдеш. Бо й сам оновлюєшся кожні 7-8 років — як тілом, так і духом. Тому не стримуй себе, якщо доля посилає нову справу, нову дорогу.
Відкрий серце Духові — і Він допоможе в немочах, підкаже як молитися, як чинити, як вийти з біди, перемогти обставини. Бо, як мовить святий Павло: «Коли за нас Бог, то хто проти нас». А Бог завжди з нами, за тих, хто відкрився і довірився Йому.
МОЛИТВА У ВАЖКУ ХВИЛИНУ
Господи Ісусе Христе, Сине Божий, помилуй мене грішного.
РАДЬСЯ З АНГЕЛОМ-ХРАНИТЕЛЕМ
Частіше згадуй його і радься з ним. Запитуй його, що бентежить тебе. І відповідь прийде обов’язково — в несподіваній думці, в розмові, через незнайому людину, книгу, газету, інше.
Не май одразу по кілька великих бажань. Водночас долають лише одну вершину.
Не метушися. Будь зібраним і завжди пам’ятай, чого хочеш. Тоді навчишся вибирати головне з-поміж дрібного.
Не бійся обставин, надто тих, які від тебе не залежать. Часто Ангел-хранитель рятує нас від великого нещастя, залишивши декілька дрібних неприємностей. Для науки і терпіння.
Не йди проти течії. Не витрачай марно сили, коли відчуєш, що все проти тебе. Це не твій час. Краще перечекати. Хто йде проти обставин, робиться рабом їх. А хто скоряється їм, стає їх паном.
Від помилки і лиха тебе завжди попередить щось або хтось. Тільки умій це розпізнати і не бери на сміх.
Тримай рот на замку. Не похваляйся успіхами. Ніколи і нікому не говори про серйозні плани голосно. Для цього в тебе один слухач і порадник — Ангел-хранитель.
Не жени коней. Іди по життю розмірено, спокійно. І туди, куди тобі належить прийти, прийдеш вчасно.
Не читай руйнівних книг, не дивися такі фільми. Хоч їх і видають за модні. Крім сум’яття душі і сміття для розуму, нічого вони не несуть. Надто дітям.
ЗНАХОДЬТЕ ЧАС ДЛЯ МОВЧАННЯ
Робіть добро незнайомим людям. Я пригадую обірваного, голодного полоненого солдата, який простяг мені на вулиці яблуко. Це було вісімдесят років тому, в голодні часи. Але я й досі молюся за нього.
Плекайте в собі внутрішнє чуття радості і зачарування життям.
Знаходьте час для мовчання, для успокоєння, для душевної бесіди з собою.
Що добре, а що погано — нехай підказує вам серце, а не людський поговір.
Не переймайтесь тим, хто що думає і каже про вас. Будьте самі собі суддею в чистоті й гідності.
Не гнівайтесь на людей. Не судіть їх. Кожен прощений вами додасть вам любові до самого себе.
Якщо ваше серце сповнене любові, у ньому немає місця страху.
Не змагайтесь ні в чому ні з ким. Кожному своє. Бідний не той, у кого мало, а той, кому мало.
Ніколи не бийте дітей і не кричіть на них. Інакше з них виростуть раби.
Молодим чоловікам я радив би одружуватися пізніше. І якомога пізніше спізнаватися з жінками. Від цього нічого не втратите. А силу чоловічу і радість від жінки збережете надовго.
Не сподівайся на політиків, провідників і начальників. Їхні потуги не пов’язані з цілісністю життя окремої людини. Сподівайся тільки на себе, уповаючи на милість Господа.
Не лакомся на чуже добро, чужу жінку і чужу горілку. Лише шкоду це принесе. Не заздри чужій славі. Той, кому заздриш, ще більше уславиться, а ти — ослабишся.
Не сперечайтесь. У кожного своя правда і своя кривда.
Не повчай людей, як їм жити, що робити. Я ніколи не повчаю, лише раджу, коли просять ради.
Не май себе за найрозумнішого і найпоряднішого, кращого за інших.
Не приймайте того, що вам не зрозуміло. Не шукайте нових філософій. Пам’ятайте: світ впорядкований раз і назавжди розумним і милосердним Творцем. Тому життя кожного з нас має сенс і мету.
НЕ ВІР ПОЧУТТЯМ, ВІР РОЗУМУ
Чим старішими стають люди, котрі живуть духовним життям, тим яснішає їхній розум і свідомість. Невігласи з роками тупіють ще більше.
Не бійся незнання, бійся облудного знання. Від нього все зло світу.
Не довіряй своїм почуттям, вони брешуть. Ні батько, ні мати, ні рідні, ні близькі не зроблять для тебе стільки доброго, як твій розум, що обрав вірний шлях.
Коли що-небудь тебе засмучує і мучить, згадай, як раніше тебе засмучувало дещо подібне, про що ти зараз згадуєш спокійно і байдуже.
Не кажи неправду або напівправду, бо це — ціла брехня. А від цього неспокій у крові.
Ніяке горе не є настільки великим, як страх перед ним.
Якщо будеш докладати свій розум до всього того, що стається з тобою, то ніщо в світі не стане тобі перепоною чи гнітом на тому шляху, який тобі призначений. Ти ніколи не будеш нарікати на свою долю, ані на людей. Не станеш їх засуджувати чи пристосовуватися до них. Не вважай, що це пусте. Хіба мало для тебе прожити все своє життя розумно, спокійно і радісно?!
Не сперечайся, не нав’язуй свою думку. Нехай це роблять дурні.
Нужда і прикрі випадки — найкращі твої вчителі.
7 БЛАГ
Один лікар допитувався, що мені дало многії і благії літа. Я поміркував і написав йому на клаптику паперу. Набралося 7 благ:
1. Помірне харчування.
2. Постійна помірна фізична робота, звичка багато ходити.
3. Чиста вода і чисте повітря.
4. Сонце.
5. Утримання, самообмеження.
6. Відпочинок.
7. Віра.
7 ЗАПОВІТНИХ СТРАВ
(вони подаровані людині згори не тільки як найліпша їжа, а й ліки)
1. Буряк.
2. Огірки і цибуля.
3. Кисле молоко.
4. Риба.
5. Каша (пшоно, гречка, кукурудза, квасоля).
6. Яблуко.
7. Ягоди і горіхи.
ПОКИ ЖИВЕШ І НА ВОЛІ...
Хоч босий, але йди вперед. Хоч кульгавий, але йди вперед. Хоч безногий, але йди вперед.
Якщо перед тобою постав важкий вибір чи непросте рішення, з легкою душею загадай собі ввечері, що вранці, коли встанеш, — буде тобі відповідь. І так буде.
Якщо не знаєш, що робити, роби хоч те, що можеш.
Якщо боїшся щось робити, не роби.
Але якщо робиш, не бійся. «Дурної», даремної, пустої роботи немає. Нічого — крім упертої праці на призначеній Богом ділянці. Якщо не знаєш, що чинити, чини за бажанням серця, але не порушуй міри.
Не все підкоряється розуму. Але все підкоряється наполегливості. І нічого для тебе немає неможливого, поки живеш і на волі.
ЛЮДЯНІСТЬ
Немає нічого понад людяність. Довговічність — це вміння довгий час залишатися людяним. А що таке людяність?
Якщо служиш опорою іншим, ти й сам її матимеш. Якщо допомагаєш людям досягти успіху, то й сам його досягнеш. Може, людяність і приязнь і не дадуть тобі багатства, зате дадуть насолоду, що миліша за багатства.
Не старайся бути прикладом для інших. Шукай приклад поблизу.
Не змагайся ні в чому і ні з ким. Краще — поступайтесь.
Не бійся підкорятися тому, хто тобі близький, — і він стане опорою тобі.
Бути людяним — не означає всіх любити. Можна зневажати деяких людей, але залишатися з ними людяним — треба. Не для них — для себе. В цьому твоя чистота.
Людяний не тривожиться.
Не соромся двічі поклонитися добрій людині. Та уникай нікчемних, але не принижуй їх. Я не йду слідом за поганими людьми. І я не наближаюся дуже до хороших людей.
Позбавляйся від поганого в собі і не торкайся поганого в інших. Роби діло і не думай про результат. Живи без гніву, навіть короткого.
Якщо ти поводишся правильно, то за тобою підуть без слів.
ЯКЩО НЕ ТЕПЕР, ТО КОЛИ?
Не принось неприємностей у свій дім.
Дотримуйся звичаїв, обрядів. Бо це не просто традиція — це мости, якими ти йдеш через болото життя.
Найкраща музика — звуки ріки, дерев, птиць... В міру весела і сумна. І вона не набридає, не втомлює.
Якщо ти тільки для себе, то чого ти вартий? І якщо не тепер, то коли?
Дитина входить у світ зі стиснутими кулачками: весь цей світ — мій, і бути йому в моїх руках. Людина покидає світ із розкритими долонями: ось, я нічого з собою не забираю. Я знаю: коли замкнуться мої очі, серце моє залишиться відкритим.
У дитинстві ти думаєш лише про матір. Замолоду — лише про кохану. В старості — лише про дітей. Коли ж ти подумаєш про самого себе?..
Не проси Бога, що має зробити для тебе. Проси, щоб навчив, що маєш зробити для себе сам.
Не думай багато. Від цього розуму не прибуває і робота не спориться. Зате багато вчися. Твої знання — це знання інших.
Боріться зі своєю скупістю, скнарістю. Бо при цьому ви не гріш затискаєте в руці — ви затискаєте своє серце, гамуючи кров. Нагромаджуючи — загромаджуєш душу.
Пам’ятай: часто більше сил треба для того, щоб зберегти, втримати, ніж здобути.
Не ходи неохайним і в недбалому одязі. Це неповага до себе і дратування інших.
Пам’ятай, що й Ісус був із незаможної родини, а ходив серед бідноти в дорогих білих шатах.
Коли людина постить, вона — як птиця, що вільно піднімається до Неба.
СТАВАЙТЕ НОВОЮ ЛЮДИНОЮ
Настане час — і ви не схочете, не зможете бути таким, як раніше. Це може з’явитися враз. І не слід цього боятися. Все змінюється в цьому світі. І людина теж. Змінюйтесь. Одягайте іншу сорочку на тіло. Одягайте душу в нові шати. І не чекайте для цього нового ранку чи понеділка. Ставайте новою людиною вже.
Якщо мало працювали, працюйте більше. Якщо забагато — працюйте менше. І так в усьому. Вирівнюйте себе з Природою. Скидайте з себе недобрі звички старої людини (без огляду на те, скільки вам років) — і обновитесь. І полегшено підете вперед.
І не озирайтесь, не жалкуйте за тим, що лишилося позаду, що впало з вашого горба.
Печалі не бійся. Пізнай її. Прийми її і дай їй ім’я. І полюбиш її. І стане вона світлою. Бо народжуємось ми в темряві, а покликані Світлом.
НЕ СОРОМСЯ
Не соромся своїх батьків.
Не соромся своїх дітей.
Не соромся своєї роботи, якщо вона чесна.
Не соромся своєї вдачі.
Не соромся свого тіла.
Не соромся самого себе.
ЩОДНЯ
Не вимагай від себе багато. Зроби за день хоча б одне добре діло для родини (для дому). Одне — для своєї душі. І одне (обов’язково) — для когось. Якщо не в силах ділом, то роби це хоча б добрим, нелукавим словом. І так щодня. По одній, по кілька зернин.
І вони заколосяться в душі врожаєм радості.
ВРАНЦІ, УВЕЧЕРІ І ВНОЧІ
Дуже важливо:
Кожного ранку радо зустрічати сонце і просити собі сил для нового дня. Просити, щоб не поранив упродовж дня нічиєї душі ближнього, і щоб твою ніхто не поранив.
Кожного вечора дякувати за подарований день, за випробовування і науку, які він приніс тобі.
Кожної ночі — вручати свою душу в милосердні руки Господа. Бо навіть коли ти спиш, душа служить. Це дуже важливо.
Навіть якщо ви не молитесь, навіть якщо ви атеїст, — менше грішіть, не робіть це свідомо. І відчуєте, що душа ваша більш захищена, а тіло здоровіше.
...І ПРИЙДЕ СПОКІЙ СИЛИ
Щасливий, хто має доброго і вірного товариша на довгі роки. Це подовжить і йому вік.

Спати вволю, але не більше 9 годин. Від пересипання млявість крові, а від застою крові частішають кров’яні удари.
Коли риба не клює, коли птиця до землі прибивається, коли звір ховається, — ховайся і ти у кубелечко теплого сухого спокою. Коли погода міняється, — змінюйся і ти, щоб пом’якшити напругу на тіло і душу.
Почни з простого: менше пий, менше їж, більше рухайся. І бодай зрідка коротко, але смиренно молися: «Господи Ісусе, сине Божий, помилуй мене грішного». І побачиш, як обновишся.
Червона бузина — сильний оберіг від лихого чародійства.
З’їдай щодня 3-5 волоських горіхів — і проживеш на 7 років довше.
При цукрівці (діабеті) немає нічого кращого, як шовковиця (яперка). Особливо її листя.
Якщо сумніваєшся в чомусь, зачекай. Якщо сумніваєшся вдруге, не роби цього.
Якщо хочеться, але не можна, перетерпи. Якщо дуже хочеться, дозволь собі це один раз.
Щоб зрозуміти, чи це тобі треба.
Будь мудрий високою мудрістю. Пам’ятай найперше і найголовніше: ніщо і ніхто не може знищити твою безсмертну душу. І тому йди по життю вільно, чесно і спокійно.
Втішаючись у юрбі, в родині, пам’ятай про самотність. Готуйся до неї. Навчайся прийняти її. Самотніми приходимо в цей світ. Самотніми відходимо.
Хлопцям, що хочуть мати міцне тіло і гарну поставу: багато плавайте, косіть і танцюйте.
Не читайте руйнівних газет. Кожна друга — така. Краще взагалі газет не читати. Вони засівають в уми «чорноту», крадуть наш час. Як і телевізор.
Гроші. Гроші — не головне. Але й здобути без них головне важко. Гроші не приносять щастя, але без них ще більше нещастя. Як ти до грошей — так вони до тебе.
Життя — як гра. Один раз виграв, іншим разом програв. За що купив, за те й продав.

Важливе обертається в порох, дрібниця стає Долею. Тому всерйоз не переймайся миттєвостями днів. Бо життя — це подоба гри. І робота — гра, і всяка творчість, і любов, і дружба. Все — гра, подарована нам для легкості буття. Не граються лише з Богом.
Не ти для часу, а час для тебе. Не діли хвилину, годину. Не обганяй і не помножуй час.
Скорися його звичайному і мудрому плину. І він винесе тебе, куди належить — у Вічність. Увійди в час, як у ріку, розчинися в ньому... Щоб простити минуле, пізнати теперішнє і розгадати майбутнє. І прийде спокій сили. І сила спокою.
Якщо вам сподобалася книга Мирослава Дочинця «Многії літа. Благії літа», ви можете замовити її за тел.: (03131) 2-20-02 в м. Мукачеві або моб. 050-671-37-17.
Є також переклад російською мовою.
Дочинець Мирослав Іванович, вул. Луки Дем’яна, 5, м. Мукачево, 89608 е-mail:mido.mukachevo@rambler.ru)
Категорія: Головні істини | Додав: sasha (04.03.2013)
Переглядів: 1685 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]