Четвер, 28.03.2024, 16:12

Світ молоді

Інтернет-видання для школярів, студентів та молоді, яка хоче знати все!

Меню сайту
Реклама
Наше опитування
Що вас найбільше радує з приходом весни?
Всего ответов: 706
Міні-чат
300
Реклама
Коментарі
01.04.2016

ДІВЧИНА-ЗАГАДКА

приветик

12.09.2015

ДІВЧИНА-ЗАГАДКА

прівет

04.05.2015

УКРАЇНСЬКИЙ СОННИК

менi приснилось лелека i чорна лебiдь що це буде

21.04.2015

ПИРЯТИНСЬКИЙ ПЕЙСМЕЙКЕР НА 4 ГОДИНИ

Дуже приємно читати про земляків такі гарні новини. Так тримати, Ярославе!

01.04.2015

ДОБРОВОЛЕЦЬ З ПИРЯТИНА: У ВІЙСЬКОВІЙ ЧАСТИНІ МЕНІ СПОКІЙНІШЕ, АНІЖ У ТЕПЛІЙ ХАТІ

Ми дякуємо таким чоловікам як Сергій Ящук. Нехай Бог береже їх, а ми будемо молитися за те, щоб вони повернулися до своїх домівок живими і неушкоджени

Реклама
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Каталог статей

Головна » Статті » Будьте здорові » Будьте здорові

КІР, сучасний стан проблеми
"Не рахуй своїх дітей, доки вони не перехворіли на кір."
(вислів багатодітних фермерів США середини ХХ сторіччя).

Кір - надзвичайно контагіозна гостра інфекційна хвороба, переважно дитячого віку, яка характеризується інтоксикацією, підвищенням температури тіла, катаром слизових оболонок дихальних шляхів та кон'юнктив, наступною появою плямисто-папульозного висипу, що вкриває шкіру хворого.
Перші повідомлення про кір відносяться до 600 року до н.е., проте перший науковий опис хвороби і її відмінності від натуральної віспи належить персидському лікарю Ібн Разі (860-932 н.е.), який видав книгу "Віспа і Кір". У 1954 році був виділений вірус, що викликає хворобу, а вже з 1963 року розпочата вакцинація проти кору.
Незважаючи на протидію хворобі з боку міжнародної ініціативи по боротьбі з кором, останнім часом в Європейському регіоні спостерігаються спалахи цієї хвороби. Так, протягом 2011 року зафіксовано понад 26 тис. випадків кору, що в 3,76 разів більше ніж в 2010. Найбільша кількість випадків була зареєстрована у Франції - понад 14 тис. Зростання захворюваності на кір пов'язане з циклічністю хвороби, що обумовлює підвищення захворюваності приблизно раз на 6 років. В Україні останній спалах кору спостерігався у 2005-2006 рр, коли захворіли близько 45 тис. осіб, що становило 83% від загальної кількості захворівших в Європейському регіоні.
Зважаючи на циклічність кору, в 2012 році можна знову очікувати виникнення спалаху. Дійсно, з листопада-грудня 2011 року спостерігається підйом захворюваності на кір у Західних областях України. Тенденція до зростання захворюваності зберігається і в 2012 році. Як повідомляє Міністерство охорони здоров'я України, з початку року станом на 16.01.2012 зареєстровано 983 випадки підозри захворювання на кір. Найбільша їх кількість зафіксована у західних регіонах, а саме: у Львівській - 537, Івано-Франківській - 256, Рівненській - 51, Закарпатській - 45, Тернопільській - 16, Волинській областях - 12 та у м. Києв - 7. В Полтавській області в 2012 році випадків кору поки що не зареєстровано. Наказом профільного міністерства від 16.12.2011 р., № 367 створено оперативний штаб МОЗ України з реагування на ситуацію з поширення кору в нашій країні. Держсанепідслужбою України з метою недопущення розповсюдження кору проводиться повний обсяг протиепідемічних заходів. На адміністративних територіях Львівської області, де реєструється високий рівень захворюваності на кір, обмежено відвідування хворих в стаціонарах, подовжено зимові канікули в навчальних закладах. Особи, які не щеплені або не мають відомостей про проведену імунізацію проти кору, не допускаються до навчального процесу, тимчасово призупинено навчання в учбових закладах, де виявлені випадки захворювання на кір. Додатковим чинником ризику може бути проведення в Україні ЄВРО-2012 з напливом вболівальників і туристів з Європи. Враховуючи вищезгадане, доцільно нагадати практичним лікарям і широкому загалу населення особливості клінічного перебігу кору, шляхів його передачі та підходів до лікування.
Збудник кору - вірус, що належить до сімейства параміксовірусів. Єдиним джерелом інфекції є хвора людина - з останніх 2 днів інкубаційного періоду до 5-го дня після появи останнього висипання. Найбільша заразливість припадає на період до появи висипки. Шлях передачі кору - повітряно-краплинний, можлива передача вірусу на значні відстані (через коридори, сходові клітки в сусідні кімнати та квартири). Передача кору через предмети та третю особу у зв'язку з нестійкістю збудника у зовнішньому середовищі не відбувається.
Сприйнятливість людини до кору дуже висока. Індекс контагіозності становить 0,96-0,98, тобто майже всі діти і дорослі, які не хворіли на кір, але були в контакті з хворим, захворіють. Імунітет до кору у дорослих формується внаслідок перенесеної ними хвороби чи імунізації. Завдяки трансплацентарному імунітету діти до 3 міс не хворіють на кір, а у віці від 3 до 6 міс хворіють дуже рідко. Останнім часом, у зв'язку з уведенням масової вакцинації спостерігаються зміни вікової структури хворих на кір: збільшується питома вага дітей старшого віку та дорослих, тобто контингентів, які були імунізовані давно або зовсім не підлягали імунізації. Характерною особливістю останніх років є збільшення випадків повторних захворювань на кір.

В клінічному перебігу кору виділяють такі періоди: інкубаційний, катаральний, період висипань та реконвалесценції. Інкубаційний період становить 9-17 днів. Початок хвороби гострий. З'являються симптоми катарального періоду: підвищення температури тіла до 38-39 °С, головний біль, кашель, нежить. Підвищення температури тіла в перші дні у більшості випадків нестійке. Катаральні явища з кожним днем посилюються. З'являються світлобоязнь, сльозотеча, розвивається кон'юнктивіт. На 2-3-й день від початку хвороби на слизовій оболонці щік проти малих корінних зубів, інколи на слизовій оболонці губ та кон'юнктив, виникають дрібні, розміром з макову зернину, білуваті цятки, які піднімаються над слизовою оболонкою і оточені червоним обідком. Це плями Філатова-Копліка - характерний для кору симптом, який має особливо важливе діагностичне значення. Одночасно або через 1-2 дні на слизовій оболонці м'якого та твердого піднебінь з'являються червоні плями неправильної форми - корова енантема. Слизова оболонка всієї порожнини рота стає рихлою та гіперемійованою. Тривалість катарального періоду - 2-4 дні. Перед появою висипань температура тіла часто знижується, іноді до норми.
Період висипу починається з нового підвищення температури тіла (двогорба температурна крива) та посилення інших симптомів загальної інтоксикації. Катаральні явища у верхніх дихальних шляхах та кон'юнктивах досягають максимуму. Перші елементи висипу з'являються за вухами, на переніссі, на обличчі. Висип при кору плямисто-папульозний, численний, місцями він зливається, розміщується на незміненому фоні шкіри. Характерною є етапність появи висипу, спочатку на обличчі та шиї, потім на тулубі і, нарешті, на кінцівках. Елементи висипу "цвітуть" в середньому 3 дні, з 4-го починають згасати в тому самому порядку, в якому вони з'явилися. На місці висипу залишається пігментація, згодом починається дрібне висівкоподібне лущення. Разом із згасанням висипу зменшуються явища загальної інтоксикації, нормалізується температура тіла, зменшуються катаральні явища. У дорослих перебіг кору звичайно буває більш важким, з геморагічними висипаннями і крововиливами в шкіру та слизові оболонки, вираженою інтоксикацією, частим виникненням пневмонії і можливим ураженням ЦНС.
У період реконвалесценції (пігментації) на фоні вже нормальної температури тіла зберігаються незначні катаральні явища, астенізація (в'ялість, швидка втомлюваність тощо), опірність організму знижується. У цей період часто розвиваються ускладнення, які можуть бути зумовлені дією вірусу або приєднанням бактеріальної флори. Частіше виникають пневмонія, ларингіт, бронхіт, бронхіоліт, кератокон'юнктивіт, отит, піодермія, цистит, пієлонефрит, плеврит, ентерит, стоматит, менінгоенцефаліт.
В більшості випадків кір перебігає сприятливо, але при розвитку ускладнень, особливо енцефаліту і менінгоенцефаліту, можливі летальні наслідки. Смертність від цієї хвороби коливається від 1 до 5% .
Згідно "Інструкції щодо організації епідеміологічного нагляду за кором", затвердженої наказом МОЗ України № 188 від 17.05.2005, діагноз кору встановлюється клінічно хворому з лихоманкою та генералізованою плямисто-папульозною висипкою (не везикулярною) та з одним з таких симптомів: кашлем, ринітом чи кон'юнктивітом. Лабораторно підтверджений випадок захворювання на кір - це випадок захворювання, який відповідає клінічному визначенню випадку кору, підтверджений результатами лабораторних досліджень або епідеміологічно пов'язаний з лабораторно підтвердженим випадком. Специфічна діагностика кору проводиться методом ІФА, досліджуються IgM, відбір крові виконується не пізніше 5-го дня захворювання.
Епідеміологічний зв'язок визначається у разі безпосереднього контакту пацієнта з хворим, у якого захворювання підтверджене лабораторно і висипка з'явилась за 7-18 днів до виникнення захворювання у контактного.
При спорадичній захворюваності лабораторно обстежуються всі зареєстровані випадки захворювання на кір, при виникненні спалахів - перші 3-5 випадків. Діагноз кору може бути відмінений у разі, якщо хворий був обстежений клінічно, епідеміологічно і лабораторно та отримані негативні результати обстеження.
Лікування проводять переважно в домашніх умовах. Госпіталізації підлягають лише хворі з тяжким перебігом кору, ускладненнями і за епідеміологічними показаннями (діти з дитячих будинків, шкіл-інтернатів, лікувально-профілактичних та оздоровчих закладів тощо).
Неускладнений кір з легким і середньотяжким перебігом не потребує специфічного медикаментозного лікування. Хворого ізолюють в окрему добре провітрювану кімнату. Необхідно дотримуватися ліжкового режиму протягом 7-10 днів, приймати велику кількість рідини (соки, компоти, киселі), механічно і хімічно щадну їжу. Важливого значення надають догляду за шкірою і слизовими оболонками. Рекомендується періодично промивати очі теплою перевареною водою або 2 % розчином гідрокарбонату натрію. Сухі губи змазують жиром, ніс прочищають ватним тампоном, змоченим вазеліновим маслом, рот полощуть перевареною водою. Медикаментозні засоби може призначати тільки лікар! При кору можуть бути застосовані місцеві антисептики, пртикашльові засоби, деконгестанти (судиннозвужуючі краплі в ніс), антигістамінні препарати, вітаміни. Специфічні противірусні засоби призначаються при підозрі на розвиток ускладнень, пов'язаних з ураженням центральної нервової системи.
Антибіотики призначаються лікарем лише при виникненні або підозрі на бактеріальне ускладнення, а також при тяжкому перебігу захворювання.
На теперішній час кір залишається однією з найбільш поширених інфекційних хвороб, що керуються засобами імунопрофілактики. Єдиним шляхом профілактики кору та запобігання ускладнень від нього залишається проведення дітям профілактичних щеплень, внаслідок чого і виробляється імунітет до хвороби. Найбільший ризик захворювання на кір та розвиток ускладнень мють нещеплені діти раннього віку. Специфічну профілактику кору в Україні здійснюють живою вакциною. Планову вакцинацію проводять у віці 12 міс., ревакцинацію - у 6 років. Повторне введення вакцини дозволяє сформувати захисний рівень імунітету у 95-98% вакцинованих.
Слід зазначити, що запобігти поширенню кору можливо лише шляхом формування колективного імунітету, який створює умови для того, щоб інфекційні захворювання не передавалися від одного члена колективу до іншого. Він може бути створений шляхом імунізації, а також після того, як значна кількість людей із популяції перехворіє на кір. Для формування захисного рівню колективного імунітету проти кору шляхом імунізації необхідно охопити профілактичними щепленнями не менше як 95% населення.
Для проведення вакцинації дітям у відповідності до Календаря профілактичних щеплень Міністерством охорони здоров'я України в 2011 році була здійснена закупівля вакцин на суму 272 млн. грн., що дасть змогу забезпечити потребу у найбільш життєво необхідних імунобіологічних препаратах на 95-100%.
Бажаємо міцного здоров'я Вам та Вашим дітям!
Г.М.Дубинська, Т.І.Коваль, Л.М.Сизова
Категорія: Будьте здорові | Додав: sasha (23.01.2012)
Переглядів: 1552 | Рейтинг: 2.0/1
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]