Коли поруч проходить дівчина з фіолетовим волоссям та сережкою у носі чи ще десь, – це змушує озирнутися. І лише старші люди схопившись за голову, скажуть: “Ох, ця молодь!”. А ви знаєте, що ця дивна дівчина може бути представницею якоїсь культури. Наприклад, емо.
Субкультура – це сукупність культурних зразків, тісно пов’язаних з домінантною культурою, і у той же час відмінних від неї. В антропології – група людей у межах більшого суспільства з відмінними моделями та стандартами поведінки. Ось таке визначення знайдемо в Інтернеті та книгах по культурології чи психології. До субкультур відносять - емо, реперів, рокерів, готів, хіпі, металістів, панків, растаманів, скінхедів, фріків.
Субкультура. Яке страшне слово. Бо саме деякі окремі представники виливали агресію на суспільство, наганяли страх на людей. Але повторюю – окремі. Хто не дивиться серіал “Ранетки”? Впевнена, що переважна більшість моїх читачів у захваті від серіалу. А він, між іншим, весь пронизаний культурою емо. Короткі спідниці, дивний колір волосся, роздуми про кохання і всі переживання тет-а-тет із самим собою, вразливість – усе це ознаки емо-культури. Бо ці люди дуже вразливі. Вони потребують захисту. Вони, мов тендітна троянда.
Хоча представників будь-якої субкультури треба сприймати нормально і товаришувати з ними можна, але краще в це русло не повертати. Субкультурам притаманні суворі внутрішні правила та заходи, порушувати які суворо забороняється. Нові члени повинні мати виразний ступінь автентичності й довести, що вони свої. Субкультури формуються навколо єдиного харизматичного символу чи літератури.
Ось тут ще один приклад із серіалу – Даша із “Татусевих дочок” - яскравий приклад готів. Ну, що у ній дивного? Ну, любить вона відвідувати вечірки на цвинтарі й постійно носить чорний одяг, а кому від того гірше? Це її спосіб самовираження. На думку спеціалістів, субкультури формуються через потребу втечі від загалу і намагаються знайти нове знання речей. Вони намагаються визначити щось важливе для суспільства, здійснити своє відкриття. Поштовхом для створення такої культурної течії є модельєри, музиканти. Та й сама культура угрупування виражає себе через певний стиль одягу, музику чи ритуали. Вершиною структури субкультури можуть бути моделі, відомі особистості, рекламні агентства. Поширюється через телепередачі про моду, музичні кліпи та глянцеві журнали.
Субкультури мають вплив на молодь, але їхнє майбутнє одне – вони вливаються в одне річище із загально-прийнятою культурою. Молодь, яка бажає залишитися іншою, мусить створювати для себе нову ідентичність. Нові субкультури поглинають себе самі. Те, що колись було “суб”, відроджується.
Приклад цьому - ретро, рейв, панк.Зрештою, кожна людина має право на самовираження. І якщо розуміння вона знаходить у лавах растамнів чи хіпі, то це її право, це вибір особистості і його треба поважати. А перш ніж засуджувати представників субкультур, їх треба зрозуміти. Бо зміст, зазвичай, набагато глибший, ніж форма... Анжела Дзицюк. м. Рівне.
|